Ziobro zatrzymany i doprowadzony na przesłuchanie? Kluczowa data
Datę posiedzenia sejmowego organu w sprawie byłego ministra sprawiedliwości ustaliło radio RMF FM.
22 listopada marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał wniosek o wyrażenie zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą. – Ten wniosek w tej chwili trafi do standardowej procedury oceny zgodności formalnej z wymaganiami – podkreślał Hołownia, cytowany przez RMF FM. Wniosek marszałkowi Sejmu przekazał obecny minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Były minister sprawiedliwości nie stawił się na jej wezwanie już czterokrotnie.
Co wynika z analizy działań komisji śledczej? Wyczerpała wszystkie środki
O ruchu Adama Bodnara ws. Zbigniewa Ziobry poinformowała 22 listopada w swoim komunikacie rzecznik prasowa Prokuratora Generalnego Anna Adamiak.
W opublikowanym komunikacie podkreślono, że wniosek komisji został poddany analizie przez Zespół Śledczy Nr 3 Prokuratury Krajowej ds. Pegasusa. Z analizy tej ma wynikać, że komisja wyczerpała określone w procedurze karnej możliwości przeprowadzenia czynności przesłuchania Zbigniewa Ziobro w charakterze świadka.
"Poseł został dwukrotnie prawidłowo wezwany do stawiennictwa w charakterze świadka oraz zastosowano środki wymuszające jego stawiennictwo – 2 wnioski do sądu o nałożenie kar pieniężnych (art. 12 ust.1 i 2 ustawy o sejmowej komisji śledczej). Do chwili obecnej Sąd Okręgowy w Warszawie rozpoznał pierwszy wniosek, wydając w dniu 6 listopada 2024 r. postanowienie o sygn. akt VIII Ko 177/24 o ukaraniu Zbigniewa Ziobro karą w wysokości 2000 zł za niestawiennictwo na posiedzenie Sejmowej Komisji Śledczej w dniu 14 października 2024 r." – czytamy.
Zespół śledczy: Odstąpienie od zasady nietykalności posła uzasadnione
Jak podkreślono, działania te okazały się bezskuteczne, co – zdaniem zespołu śledczego – uzasadnia odstąpienie od konstytucyjnej zasady nietykalności cielesnej posła w przypadku zaistnienia nieusprawiedliwionego niestawiennictwa na wezwanie organu.
"W związku z wystąpieniem okoliczności faktycznych i prawnych uzasadniających zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie posła Zbigniewa Ziobro na posiedzenie Sejmowej Komisji Śledczej ds. Pegasusa Prokurator Generalny Adam Bodnar mając na uwadze zapewnienie sprawności i skuteczności przeprowadzenia postępowania przez tę Komisję, przekazał do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wniosek w tym przedmiocie" – poinformowano.